konec :(
Aktuality - MS v hokeji 2014

Základní informace nadcházejícího MS v hokejiPravděpodobně už víte, že Mistrovství světa v ledním hokeji 2014 se odehraje v běloruském Minsku a možná jste zaslechli i to, že maskotem turnaje bude jeden ze symbolů Běloruska Zubr. Tušíte ale, s kým se hokejisté České republiky utkají v základní skupině? A víte vůbec, jaký je systém hry?Základní skupiny

Mistrovství světa v hokeji v roce 2014 se zúčastní celkem šestnáct hokejových týmů, které jsou již nyní rozděleny do dvou skupin po osmi týmech. V rámci těchto skupin se každý tým utká s každým. Ve skupině A si spolu zahrají Švédsko, Česko, Kanada, Slovensko, Norsko, Dánsko, Francie a Itálie. Ve skupině B se spolu utkají Finsko, Rusko, USA, Švýcarsko, Německo, Lotyšsko, Bělorusko a Kazachstán. Pro nás pak bude obzvláště zajímavý zápas našich hokejistů se Slováky, se kterými si zahrají hned na úvod a zápas se švédskými obhájci titulu, s nimiž si zahrají ihned poté.Postupující a nepostupující týmy, PLAY-OFF

Zda naši hokejisté postoupí do čtvrtfinále play off, záleží na tom, kolik bodů se jim v základní skupině podaří získat. S každé skupiny totiž postupuje jen čtveřice týmů s nejvyšším počtem bodů, přičemž za vítězství v základní hrací době jsou udělovány tři body, za vítězství po prodloužení či po samostatných nájezdech dva body a za prohru po prodloužení či samostatných nájezdech jeden bod. Za prohru v základní hrací době tým logicky žádný bod nezískává. Čtyři vítězné týmy se následně utkají v semifinále a dva nejlepší pak ve finále. Týmy, které postoupily do čtvrtfinále play off, hrají s týmy druhé skupiny, přičemž nejlepší tým jedné skupiny vždy hraje s nejhorším týmem skupiny druhé. Týmy, které neuspějí v semifinále, sehrají utkání o bronzovou medaili. Doufejme ale, že českým hokejistům se podaří hrát o tu zlatou a neskončí už ve čtvrtfinále jako vloni. Týmy, které se v základní skupině umístí na pátém až osmém místě, odjíždějí domů, přičemž osmý tým s každé skupiny automaticky sestupuje do 1. divize.


LÍSTKY NA MS V HOKEJI 2014 - vstupenkyVstupenky na mistrovství světa v hokeji je možné zakoupit od 30. 9. 2013.

2014 mistrovství světa v hokeji skupina A

Denní vstupenka, kterou můžete uplatnit na 3 zápasy stojí 20,000 wonů (€14). Lístky na jeden zápas stojí mezi 7 a 15 000 wony. Lístky můžete zakoupit v eshopu interpark. Cena lístku se pohybuje od 1 Euro do 50 Euro. Na finálová utkání ceny startují od 25 Euro. Je možné zakoupit i cenově zvýhodněné balíčky vstupenek.

2014 ms v hokeji skupina B

Denní lístek 2014 IIHF na Mistrovství skupiny B ve Vilniusu v Litvě stojí 13-43 LTL (€3-12) a balíček lístků na celý turnaj vyjde na (€20-50). Objednat je můžete v tomto eshopu.

Kde koupit lístky

Lístky na šampionát v hokeji můžete koupit také na webu Mezinárodní hokejové federace. Majitelé vstupenek na MS v hokeji nepotřebují pro vstup na území Běloruska vízum. Cestovní kanceláře Slantour pořádá zájezdy na MS v hokeji. V ceně je pak doprava, ubytování a lístky na zápasy.


Předolympijský kemp hokejových rozhodčíO tom, že na předolympijské kempy, tedy na jakási soustředění či teambuildingové akce, jezdí před olympiádou hokejové reprezentace mnoha zemí, jsme už psali. Věděli jste ale, že na předolympijský kemp se vydávají i hokejoví rozhodčí?

Kempy nejlepších rozhodčí se konají každoročně. Tento rok se kemp konal ve švýcarském Magglingenu a jeho součástí byl i boj o volná místa na ZOH 2014 v Soči. Rozhodčí museli např. ukázat svou fyzickou připravenost nebo to, jak umí bruslit.

Předolympijského kempu rozhodčích se letos zúčastnilo celkem třicet dva mužů. Zdaleka ne všichni však skutečně budou na turnaji v ruské Soči zápasy pískat. Do Ruska se jich podívá pouze čtrnáct nejlepších. Druhou polovinu rozhodčích pak budou tvořit soudci z NHL.

Čeští hokejoví rozhodčí
Nejen čeští hokejisté patří mezi světovou jedničku, ale patří mezi ni i čeští hokejoví rozhodčí. O účast na ZOH 2014 v Soči se letos utkali hned čtyři - Vladimír Šindler, Antonín Jeřábek, Martin Fraňo a Petr Blümel. To, zda byli naši zástupci na předolympijském kempu úspěšní nebo ne, se dozvíme až v prosinci, kdy budou vyhlášeny výsledky.

Čárový rozhodčí Petr Blümel má s olympijskými zápasy už nemalé zkušenosti. Zúčastnil se totiž již olympiády v Salt Lake City, Turíně i Vancouveru. Ve Vancouveru pak dokonce pískal zápas o bronzové medaile. Další rozhodčí jsou zkušení už méně, ale bez šance na to, aby se mohli zúčastnit ZOH v Soči, rozhodně nejsou.

Vladimír Šindler se účastnil mistrovství světa 2011 v Bratislavě a Košicích, na MS 2003 ve Finsku rozhodoval finálový zápas Kanady proti Švédsku. Martin Fraňo pískal např. zápasy Mistrovství světa ve Švédsku a Antonín Jeřábek patřil k nejlepším rozhodčím na hokejovém mistrovství světa v roce 2012. Jako první český rozhodčí se také zúčastnil oficiálního kempu NHL.


Bělorusko: kritizovaný pořadatel MS v hokeji 2014O tom, že Mistrovství světa v roce 2014 se bude konat v Bělorusku, bylo Mezinárodní hokejovou federací rozhodnuto už v roce 2009. Toto rozhodnutí však nezůstalo bez odezvy, ba dokonce mělo za následek mnoho negativních komentářů a kritických reakcí. Proč?

Kritizována je pořadatelská země a kritiku pak sklízí především režim prezidenta Alexandra Lukašenka, který podle mnoha lidí, včetně významných politiků a osobností, porušuje základní lidská práva. Stížnost na pořádání MS 2014 právě v Bělorusku podal Evropskému parlamentu americký Kongres a do sepisování petice proti konání šampionátu v Minsku se pustil např. i slovenský hokejista Peter Šťastný.

Diktátorský běloruský režim
Nesouhlas panuje především se zadržováním politických vězňů a uplatňováním trestu smrti. Bělorusko je často označováno za poslední diktátorský stát v Evropě. V důsledku výše zmíněného je Bělorusko považováno za zemi, která si takovou sportovní akci jakou je MS 2014 v hokeji nezaslouží a neměla by se stát jejím pořadatelem. Do lepšího světla pořadatelskou zemi nestaví ani to, že její prezident je znám svou láskou k hokeji a v minulosti byl i jeho aktivním hráčem.

Bělorusko je navzdory všem negativním ohlasům a komentářům na šampionát připraveno. Otázka pořádání Mistrovství světa v hokeji 2014 je pro něj otázkou národní cti a pro účastníky MS 2014 dokonce nebude v době konání šampionátu platit vízová povinnost. Přestože prezident Lukašenko doufá, že se šampionát v jeho zemi uskuteční, nařídil organizátorům MS sjednat pojištění pro případ jeho zrušení, bojkotu či odkladu.

Toto pojištění však pravděpodobně bude zbytečné, neboť přestože Mezinárodní hokejová federace byla k přesunu turnaje vyzvána Evropským parlamentem, k žádným změnám nedošlo. Mezinárodní hokejová federace je toho názoru, že MS v hokeji nemá být spojováno s politikou.


Aréna Minsk a Čižovka: místa, kde se odehrají hokejové zápasy MS 2014Již v roce 2009 bylo rozhodnuto o tom, kde se bude konat Mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2014. Na kongresu IIHF (International Ice Hockey Federation) v Bernu bylo pořadatelem 78. Mistrovství světa v ledním hokeji zvoleno Bělorusko, a to konkrétně město Minsk.

Minsk je hlavním, největším a také průmyslovým centrem Běloruska. Kromě historických a kulturních památek se může pyšnit i několika velmi dobře vybavenými sportovišti – například ledovou bruslařskou plochu či lyžařskými areály situovanými v Silichy a Lagoisku. Místy, kde se odehrají hokejové turnaje hokejového mistrovství 2014, se pak stanou Aréna Čižovka a Aréna Minsk.

Zatímco ve větší aréně Minsk s kapacitou 15 000 diváků se odehraje nejen 28 zápasů základní části, dva čtvrtfinálové zápasy, semifinále, zápas o třetí místo a zápas o finále, tak v menší Aréně Čižovka s kapacitou 9 600 diváků budou moci diváci sledovat pouze zápasy základní části a dva zápasy čtvrtfinálové.

Čeští hokejisté si zahrají v Aréně Čižovka
Hokejisté České republiky odehrají úvodní zápasy v Aréně Čižovka, neboť byli vylosováni do skupiny A, která zde bude hrát zápasy základní části. O tom, zda se později čeští hokejisté přesunou do Arény Minsk, domovské arény účastníka KHL Dinama Minsk, a budou zde bojovat o medailové pozice, rozhodne pouze čas, jejich schopnosti a také trocha toho hokejového štěstí.

Kromě finálových zápasů, se v Aréně Minsk odehraje i první vhození buly šampionátu. 78. Mistrovství světa v hokeji zde bude zahájeno 9. května 2014. Češi se na MS 2014 utkají nejprve s týmem Slovenska, a to hned první den již zmíněného 9. května 2014. Doufejme, že se jim v běloruském Minsku bude dařit lépe než na loňském mistrovství světa, které se konalo ve Švédsku a Finsku, a na kterém se čeští hokejisté umístili až na sedmém místě.


MS v hokeji opět v jedné zemi a jednom městěMistrovství světa v ledním hokeji 2014 se opět po dlouhé době bude hrát pouze v jedné zemi a v jednou městě – v běloruském Minsku. Jak si ještě určitě všichni dobře pamatujeme, loňské mistrovství hostilo Švédsko a Finsko a nejinak tomu bylo i o rok dříve. Zápasy se odehrály v Helsinkách v Hartwall Aréně a ve Stockholmu v Globe Aréně.

Přestože Mezinárodní hokejová federace v Moskvě v roce 2007 rozhodla o tom, že hokejové zápasy se odehrají pouze ve Finsku, v roce 2009 své rozhodnutí změnila. Pořadatelství se tak rozdělilo mezi dvě pořadatelské země.

(Ne)úspěchy pořadatelských zemí
Nutno říci, že obě hostitelské země, byli vloni v šampionátu úspěšné. Zatímco Finsko skončilo na čtvrtém místě s tzv. bramborovou medailí, švédský tým nakonec vybojoval dokonce zlatou medaili. Švédové se po sedmi letech radovali z titulu a stali se prvním týmem od roku 1986, který vyhrál domácí šampionát. Čeští hokejisté v turnaji skončili na sedmém místě a běloruští hokejisté, v jejichž zemi se MS v hokeji pořádá letos, skončili až na čtrnáctém místě. Nejinak se Bělorusové umístili o rok dříve.

Taktéž Finsko se v roce 2012 umístilo na stejné pozici jako o rok později – tedy na smolném čtvrtém místě – a opět nedosáhlo na medailové pozice. Mnohem úspěšnější však v roce 2012 byli čeští hokejisté, kteří nakonec vybojovali krásné třetí místo a umístili se tak za druhými Slováky a prvními Rusi. Zajímavostí je, že na tomto MS se poprvé hrálo podle nového hracího systému, který se tak poprvé od roku 2000 změnil. Tato změna systému mimo jiné znamenala zvýšení počtu zápasů z 56 na 64.

V letech 2000-2011 byly vždy hokejové týmy rozděleny do čtyř skupin po čtyřech. Z každé skupiny pak do dvou osmifinálových skupin postoupily tři týmy. Čtyři nejlepší z každé skupiny postoupili do čtvrtfinále a nejlepší postupující tým jedné skupiny vždy sehrál zápas s nejhorším postupujícím týmem skupiny druhé. Následoval zápas o bronz a finále.


Všechna práva vyhrazena © www.ms-hokej.cz | vytvořil - GarantWeb.cz | Kontakt